Carettalar mı? Tamam Geliyorum!

Efendim gün geçmiyor ki karettalara yardımımız dokunmasın. Gün geçmiyor ki bir kez daha sahil temizliği yapmayalım. Bir akşam  ‘Sahil Temizliği’ diye vatsap grubuna eklendim. Yücel eklemişti. Belediyenin sponsorluğunda Karataş’a gidilecekmiş. Karettalar için kumsal temizliği yapılacakmış. Kebaba, mangala çağırmayan Yücel temizliğe çağırıyordu beni. Ben de ‘eyi madem gelek’ dedim ve gittik. (Şaka şaka. Yücel iyi adamdır. Mangala çağırmışlığı da vardır.)

20150517_083659

Hava gayet sıcak. Adana’da yaz geldi artık dediğimiz türden bir sıcak. Hani oturduğun yerde terlersin ya. Hah! İşte öyle sıcak. Otobüste sohbet muhabbet Karataş’a gittik. Aşağıdaki fotoğrafta soldaki beyaz formalı olan Yücel, yanındaki Bruce Banner (HULK).

Gönlünde yer yoksa sorun değil.. Ben ayakta da giderim.

Gönlünde yer yoksa sorun değil.. Ben ayakta da giderim.

Kısa bir yolculuktan sonra Karataş’a vardık. Yavaş yavaş toparlanıyoruz. Bu sırada organizatörlerden neden burdayız, kimdir bu karettalar açıklamaları yapılıyor.

20150517_104515

Lateks eldivenlerimiz dağıtıldı sonra. Haydi gençlik! Hedefimiz Karataş Sahilleri!!! Uygun adıııımm!! MARŞ!

20150517_105840

Sıradan bir Yunus Emre’nin günlük hayatında yengeç görme ihtimali %0,002 iken, daha sahile yeni varmıştık ki süprize bakın (: Bir kaç hayatta kalma klavuzunda görmüştüm. bunları pişirme ve yeme tekniklerini. Hatta pişirmeden yemeyi de. Ancak bugün bu arkadaşı yemeyeceğiz. Fotoğraflıyoruz sadece.

20150517_111351
Yetkililer siyah poşetleri dağıttılar ve kısa sürede sahile yayıldık. irili ufaklı ne bulursak alıyor, elimizden geldiğince temiz bırakmaya çalışıyorduk.


20150517_111906

Bakın size bir örnek. Doğaya, çevreye bilinçsizce bırakılan artıkların çöplerin canlı hayatına nasıl bir tehdit oluşturduğunu görelim.


20150517_111545

Biz temizliğimizi yapa duralım.. Bu arada sahilin güzelliğine bakar mısınız.

20150517_114906
Sahilden çıkan bazı maddeleri sayacak olursak: Gemi halatı, kimyasal yapıstırıcılar, ziraii ilaçlar, bolca düğüm düğüm olmuş ağlar, misinalar, terlikler, kunduralar, deterjan dökmek için ölçekli kaplar, yoğurt kapları, tişört..

20150517_122721
Sahildeki işimizi bitirdikten sonra araç hareket noktasına dönüyoruz. Sağolsunar bir de kumanya hazırlanmış. Meyve suyu, sandviç ve su. Gelince hemen yumuluyoruz. Tam gidecekken bi sorun oldu. Bizi getiren körüklü belediye otobüsü kuma saplandı. Evet bu noktada da deniz kumu var ve araç çıkamadı. civardan birisi traktörüyle geldi. Çekmeye çalışıyor ama çıkmıyor. Epey bi uğraş verildikten sonra çıkarıldı bizim belediye aracı.

20150517_133507

Son söylem: Güzel bir etkinlikti. ANCAK eve vardığımda kollarım ve ensem YANIYOOOOORRRRDUUU!!!! Laaynnn bildiğin yanmışım! Keşke güneş kremi falan sürseydim ya.

One thought on “Carettalar mı? Tamam Geliyorum!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s