OTOSTOP: Ankara-Bursa

Aynı ilkokul, lise ve üniversitede okuduğum bir arkadaşımın düğünü var. Bursa’da. Bursaya daha önce bisikletle ve otobüsle gitmiştim. Acaba bu sefer nasıl gitsem diye düşünürken sırt çantamı hazırlarken buldum kendimi. Plan basitti. Sırt çantanı hazırla ve sabah erkenden yola düş: Otostop!

IMG_20140501_080109

Sabah 7’de kalkıp, buçukta yola koyulmuştum. Ankara’da şayet güneş yoksa hava serin oluyor. Eskişehir yolunun yamacına kurulu TOKİ Turkaz’dan çıkıp yola iniyorum ve ilk aracın beni almasını bekliyorum. Yarım saat sonra bir kamyon geliyor ve alıyor beni.

 

Polatlı’nın girişine kadar götürüyor. Oradan ayrılması gerekiyormuş başka yöne baya sohbet ettik. Malum araç da yavaş olunca… Numarasını veriyor nerede olursan ol, ara beni bir şekilde bi kamyona bindiririz seni diyor. Eyvallah abicim…IMG_20140501_090448

Polatlı’nın girişinden itibaren Eskişehir istikametinde yürümeye başlıyorum. Araçlar geçerken de otostopa devam ediyorum. Baya bi yürüdükten sonra bir baktım Polatlı’yı bitirmişim. İyi oldu ama böyle olması. İl/ilçe çıkışında beklemek daha mantıklı bence.  Ki burada kısa bir bekleyişin ardından hemen bi araç duruyor ve beni alıyor. Bir kalite uzmanı. Yolda yaptığı işlerden ve içinde bulunduğu projelerden bahsediyor bana. Bir benzin istasyonunda duruyoruz. Redbull alıyor ikimize de sağolsun.

IMG_20140501_102132

Bu abimiz de beni sivrihisar’a getiryor. Burada birazcık yürüyorum. Karnım acıkmıştı bir de tost ısmarlıyorum kendime. Anaaaa Nasrettin hocaaaa!!! Dünyanın merkezi buraymış meğersem 😀

IMG_20140501_111030

Yürümeye devam ederken baktım ilerde bi dayı otostop çekiyor. Dur dedim yanına gideyim.

-S.a dayı nereye böyle?

-A.s eskişehire gidiyorum da kimse durmuyor yahu?

-Tamam güç birliği yapıp durdurulam şu kamyonu.

İlk gelen kamyona beraber el ediyoruz ve çat diye duruyor. Adam mutlu oldu birden.  Hop atladık kamyona. Bu arada kamyona binerken ayakkabılarınızı çıkarmanız lazım. Çünkü içerisi halı kaplama.

IMG_20140501_115235

İçerde 3 kişi konuşmaya başlıyoruz. Bizim dayı gardiyanmış. Dert yanıp duruyor. Türlü türlü adam geliyor. Onların yüzüne bakıyoruz, besliyoruz. Çok zoruma gidiyor diyor Valla söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ben de öğrenciyim abi işte nolsun.

-Olum paran mı yok ne diye böyle gidiyon diye soruyor gardiyan abimiz belli bir samimiyetten sonra

Şimdi, daha önce bana bu soru defalarca soruldu

-Paran mı yok bisikletle gidiyon?
-Deli misin o kadar yol gidilir mi bisikletle?
-O kadar yol yürünür mü ya, niye yürüyon?

Bunlara verilecek cevap asla karşıyı tatmin etmiyor.

-Abi alternatif ulaşım yollarını denemek, yeni insanlar tanımak, yeni öykülere ortak olmak….. Yemezler annem. Sen ne diye yola çıkarsan çık delilik olarak görülüyor. O yüzden amacını çaktırmadan alttan gizli mesajla vermen lazım karşı tarafa. Ben de :

-Abi sorma öğrenciyiz iki yakamız bir araya gelmiyor. Şu iş olmasa gitmem zaten.. Ama valla güzel oldu bak seni de tanımış oldum. Hayatımda ilk kez bir gardiyanla konuştum, onun dertlerini dinledim. Bir gün bi gardiyan, bir kamyon şöförü bir öğrenci kamyonda gidiyorlarmış…. Fıkra gibi değil mi HAHAHAHAH…..

Sonra hepimiz gülmeye başladık.

Bu deli misin? ‘ lere cevap verip anlaşılamamak beni farklı şeyler düşünmeye, insanlarla farklı şekilde iletişime geçmemi sağladı. Demekki doğru yoldayım. Hala anlamak ve anlaşılmak için öğrenmemiz gereken, tecrübe etmemiz gereken binlerce şey var…

Bu kamyon Eskişehir girişinde indirdi bizi. Gardiyan dayıyla vedalaşıp ayrıldık. Polatlıda yaptığım gibi bu sefer burayı yürüyemezdim. Burada durdum ve araç bekledim.  Az sonra bir araç geldi beni aldı. Nereye gidiyosun falan hiç sormadım bile duran araca direk atladım. Ben binerken arabaya telefonu çaldı adamın ve açtı..

-Tamam baba geliyorum şimdi eskişehire girecem Bursa’ya gelip direk eve geçecem

LAAAAANN!!! Adam direk bursaya gidiyormuş. Yüreğimde çocuksu bir sevinç, efendime söyleyeyim bir halay başı olamanın mutluluğu… 😀

Konuşa konuşa gidiyoruz. Kendisinin Ankara, İstanbul, Bursa ve Samsunda Rent A Car’ları olan , Samsunda oteli olan birisi 😀
İnegöl’e vardığımızda bir de yemek ısmarlıyor sağ olsun.

IMG_20140501_142735

Sonra yola tekrar devam. Geçtiğimiz her yerden daha önce bisikletle geçtiğimden o anılar canlanıyor kafamda.

Bursa’ya vardığımızda yağmur başlıyor. Mis gibi her yer yemyeşil… Sonra Kent Meydanı’nda kuzenimle buluşuyoruz.

IMG_20140501_153045

Bir yolculuğumuzun da böyle sonuna gelmiş bulunduk. Sevgiler efenim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s