Dolma Kalem: Scrikss 38

Olacağı varsa oluyor…
Scrikss 33 15-25 TL arası alınabilecek tam bir öğrenci dolma kalemi. Klasik, hoş bir kalem. Yerini hatırladığım ancak adını hatırlayamadığım bir kırtasiyeye girmiştim daha önce ve orada Cemal diye biriyle yarım saate yakın sohbet etmiştik kalemler üzerine. Daha doğrusu o sohbet etmişti ben dinlemiştim. Madem bir kalem alacaktım, atladım bisiklete, gittim Kızılay’a. Cemal abi beni reflektörlü kıyafet, elimde kaskla görünce ilk başta çıkaramadı ama sonra tanıtınca kendimi hatırladı. Muhteşem bir insan; alçakgönüllü, bilgili ve sempatik birisi. Merhaba merhabadan sonra lafı uzatmadan girdim direk lafa:
 –Abi acelem var bir Scrikss 33’ünü alıp kaçıcam.
 – Ben de yok ama bir saniye.
Aldı eline telefonunu ve birini aradı, kalemi nerde bulabileceğimi sordu sonra orayı tarif etti.
–Gideceğim kırtasiyenin sahibi mi o aradığın kişi abi?
– Yok. Bu arkadaşım Scrikss’in Ankara distiribitörü.
Hobaa. Hadi bu laftan sonra git başka bir yerden kalem al.
 – Abi Şöyle yapalım. Sen beni hiç başka yerlere gönderme. Zaten kalemi senden almaya geldim. Geçen geldiğimde baktığımız modellerden bir tanesini alıyım ben.
Bu arada geçen gittiğimde picassonun kalemleri de vardı. 3000 TL’den başlıyorlar 9000 TL’ye kadar. E tabi benim alacağım kalem haliyle o olmayacak. Şöyle 40 bilemedin max 50 TL verebileceğim bir şey olsa fena olmazdı. Cemal abi hemen tezgâhın üstüne 3 model kalem koydu Scrikss’ten. Ben direk görür görmez sevdim şuan kullandığım kalemi ama ötekilere de bir baktım. Sonra aldım elime kutusunda pırıl pırıl duran kalemi.
Şık ve klasik bir kalem. Scrikss 38 ağırlığı tam istediğim gibi. Bunu sana 47 TL’ye veriyim dedi. Normalde kaça sorduğunu bile sormadan “Vaay abime bak be! Helal lan! Adamın dibisin!” tribine girdim. Zaten öyle dolu bir adam ki, konuşurken ağzının içine bakıyorsunuz. Bana yaptığını düşündüğüm bu kıyağından sonra dese ki “Yunus git şuradan atla” valla atlarım. Gerçekten Cemal Abi’yi abartmadan anlatmaya çalışıyorum ama adam peygamber olsa ilk müridi ben olurdum heralde.
Mürekkep lekesi. Şimdi neden bu başlığı bu kadar çok sevdiğimi anladım. Kalem adeta akıyor. Ulan ben bildiğin kesik uçlu 5 TL lik kalemimle acı çekiyormuşum. Bu arada dedemden aldığım kalem 400 TL’ymiş ve ben onun  ucunu yamulttum bunu başka bir yazımda işleyeceğim. Kısmetse kalemi yaptırıp tekrar kullanmaya başladıktan sonraki ilk yazımda olacak.
İçindeki mürekkep mekanizmasını çıkartıp pelikanın mürekkep kartuşlarından taktım.  Scrikss 38’le beraber hayatımda bir yenilik olarak da el yazısıyla yazıyorum artık yazılarımı.
Bir hayli zorluyor. Yanlış hatırlamıyorsam ilk okulda yazmıştık böyle el yazısıyla. Aradan geçen onca senede yitirmişiz valla.
Demin babam aradı, 28 dakika konuşmuşuz. El yazısına başladığımı söyledim. Biraz ilerletince kendime bir tarz yaratmak istediğimden bahsettim. Hemen ayak üstü bir iki tüyo verdi. Muhabbetin içinde “Bak scrikss diye bir kalem var onlardan al.” Demez mi? Ulan babasının oğluymuşum be! Babam da gençken Scrikss model kalemler kullanırmış.
Yalnız, el yazısı biraz zor bir zanaat. Kaptan Logar, yazı biraz sağa mı çekiyor ne?

2 thoughts on “Dolma Kalem: Scrikss 38

  1. İyi gunler. Ben de sizin gibi scrikss 38 model dolma kalem aldim. Ancak ilk defa dolma kalem aldim. Kartusu nasil takilir onu bile bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim

    • Merhaba,

      Kalemin üsttarafını (elin üstünde kalan uzun kısım) açın. Aldığınız mürekkep kartuşun uç tarafına dikkatlice bakarsanız mini minnacık bir top var asılında. Bu uç kısmı, kalemin arkasına bastırarak sokunuz. Küçük bir “PIT” sesi duyacaksınız. Bu ses, o minik topun kartuşun içine girdiğinin işareti.

      Kalemin üst tarafını tekrar kapatın. Kullanıma hazır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s